Prečerpávacia elektráreň Ipeľ: Strategická investícia pre stabilizáciu obnoviteľných zdrojov na Slovensku

Prečerpávacia elektráreň Ipeľ

Prečerpávacia elektráreň Ipeľ môže byť užitočná pri vyvažovaní obnoviteľných zdrojov na Slovensku aj v EÚ. Podstatné je, aby zostala v štátnych rukách.

Autor: Vladimír Miškovský, obchodný riaditeľ spoločnosti Fuergy (spoločnosť sa zaoberá sa energetickou optimalizáciou prostredníctvom inštalácie veľkých batériových úložísk)

Aká je perspektíva elektrárne

V súčasnosti Slovensko novú prečerpávaciu elektráreň nepotrebuje (konkurovala by tej na Čiernom Váhu ,čo nedáva zmysel), ale v horizonte 10-15 rokov má tento projekt opodstatnenie.

Pôvodný projekt prečerpávacej elektrárne na Ipli zo 70. rokov je možné prispôsobiť na vyvažovanie rastúceho výkonu obnoviteľných zdrojov (solárnych, veterných), ktoré si budú vyžadovať podporné služby na stabilizáciu prenosovej siete.

Vytypovaná lokalita je jedna z najlepších na Slovensku: výstavba elektrárne na Ipli by si vyžiadala zatopenie malej obce Ďubákovo s približne 70 obyvateľmi (na porovnanie: pri budovaní Liptovskej Mary sa muselo vysťahovať 4-tisíc obyvateľov.). Ak sa v rámci Slovenska posudzujú lokality, kde by výstavba prečerpávacej elektrárne mala čo najmenší zásah z hľadiska ľudí a životného prostredia, toto je jedna z najlepších.

Na Slovensku sú dnes lacné podporné služby na stabilizáciu siete a keď sa Slovensko koncom tohto roka naplno zapojí do európskej siete PICASSO/MARI na obchodovanie s elektrinou na stabilizáciu siete, hrozí „vykúpenie“ tejto elektriny zahraničím (Nemecko, krajiny Balkánu) a na Slovensku ich bude nedostatok. Preto má zmysel priebežne zvyšovať kapacity zdrojov schopných stabilizovať sieť (v prvom rade batériových úložísk – čo je rýchlej riešenie –, avšak perspektívne aj prečerpávacích elektrární).

Čo dokáže prečerpávacia elektráreň na Ipli

Nová prečerpávacia elektráreň by dokázala stabilizovať sieť vo vysokom objeme a udržateľným spôsobom nielen pri nepredvídateľnej výrobeenergie z OZE, ale aj pri výkyvoch v spotrebe (napríklad v dôsledku elektromobility alebo prudkého nárastu spotreby pri obnovení výroby hliníka v Slovalco alebo prechod U. S. Steel na elektrické oblúkové pece)

Aké sú odhadované náklady na výstavbu prečerpávacej elektrárne na Ipli

Náklady na výstavbu elektrárne na Ipli s výkonom 600 MW by mohli dosiahnuť 2 miliardy eur (vychádzame z výstavby v Rakúsku, kde vzniká„prečerpávačka“ s výkonom 170 MW za 0,5 miliardy eur.Avšak v tomto prípade už majú spodné jazero, čiže budujú iba hornú nádrž a infraštruktúru medzi tým, tým pádom bude cena elektrárne Ipeľ vyššia ako len čistý prepočet rakúskej elektrárne na jednotku inštalovaného výkonu).

Je ťažko predstaviteľné, že by investíciu zrealizovala výlučne súkromná spoločnosť.

  • Keďže dlhodobá výnosnosť je veľmi zaujímavá, je v záujme štátu, aby budúcu prečerpávaciu elektráreň ako strategický zdroj vlastnil.
  • Okrem toho je štátne vlastníctvo aj otázkou bezpečnosti, keďže prečerpávacie elektrárne budú v stále vyššej miere kľúčové pre strategickú stabilizáciu celej prenosovej siete.

Pri plánovaní je dôležité počítať ah s batériovým úložiskom ako doplnkom prečerpávacej elektrárne: na úvod aspoň vo výkone 150-200 MWh, potenciálne aj 300 MWh

  • dôvod: príliš častým napúšťaním a vypúšťaním sa turbíny elektrárne nadmerne opotrebúvajú a je efektívnejšie, keď okamžité požiadavkypokryjú batérie a riadiaci systém postupne batérie odstavuje a spúšťa vodné turbíny (tento systém už plánujú Slovenské elektrárne v elektrárni na Čiernom Váhu, kde sa aktuálne tendruje dodávateľ batériového úložiska).

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥